Γενικό Λύκειο Μυγδονίας

• Κεντρική • Εσωτ. Αξιολόγηση • Μαθητές-Εξετάσεις • Δράσεις • Καθηγητές • Ιστορία Σχολείου • Που είμαστε • Σχολικά Έτη •

Ιστορία του σχολείου                                                                          Από την κ. Μεταξά Μαγδαληνή

Ιστορία Το Λύκειό μας, που σήμερα ονομάζεται Γενικό Λύκειο Μυγδονίας, λειτουργεί εδώ και 43 χρόνια.
Το 1959 στο Δρυμό ιδρύθηκε ιδιωτικό Γυμνάσιο.
Δημόσιο Γυμνάσιο ιδρύθηκε το 1964 σύμφωνα με την υπουργική απόφαση 77998/26-8-1964.
Το Γυμνάσιο υπαγόταν στο πλήρες Γυμνάσιο Λαγκαδά. Πρώτος Διευθυντής διετέλεσε ο κ. Ν.Κατσάνης.
Την επόμενη σχολική χρονιά, 1965-1966, λειτούργησε και Α΄ Λυκείου ως παράρτημα του Λυκείου Λαγκαδά.
Με την ενοποίηση των τριταξίων Γυμνασίων - Λυκείων το 1967 εγκρίθηκε η λειτουργία  «5ης τάξεως Γυμνασίου Λαγκαδά εις Δρυμόν» στις 14-9-1968.
Το σχολείο μ΄ αυτή τη μορφή λειτούργησε έως το 1976, οπότε με την εκπαιδευτική μεταρρύθμιση έγινε διαχωρισμός Γυμνασίου -Λυκείου. Στα πλαίσια αυτής της αλλαγής για πρώτη φορά λειτούργησαν τρεις τάξεις Λυκείου και πάλι ως παράρτημα του Λυκείου Λαγκαδά.
Τις σχολικές χρονιές 1977 - 1978 και 1978 - 1979 αποφοίτησαν μαθητές από το Λύκειο Δρυμού.
Στο Λύκειο, από το 1979 μέχρι και το 1987, και πάλι ως παράρτημα του Λαγκαδά, οι μαθητές φοιτούν στην Α΄ και Β΄ τάξη.
Η Γ΄ τάξη Λυκείου προστέθηκε τη σχολική χρονιά 1987 - 1988. Τότε δημιουργούνται  «Λυκειακές τάξεις Γυμνασίου  Δρυμού» . Τα δύο σχολεία λειτουργούν ενιαία με τον ίδιο Διευθυντή και κοινό Σύλλογο Καθηγητών.
Ο διαχωρισμός πραγματοποιήθηκε τελικά το 1994  και έτσι προέκυψε
το ανεξάρτητο πλέον Λύκειο με την επωνυμία «Λύκειο Δρυμού». Πρώτος Διευθυντής διετέλεσε ο κ. Χρ. Αγγελούδης.
Κτιριακό
Με την ίδρυσή του το Γυμνάσιο στεγάστηκε για δυο σχολικές χρονιές στο παλιό
Δημοτικό σχολείο, ένα διώροφο κτίριο, δίπλα στην εκκλησία.
Από το Σεπτέμβρη του 1966 μεταφέρθηκε και συστεγάστηκε με το Δημοτικό
σχολείο σε διπλοβάρδιες.
Στο καινούργιο κτίριο μεταφέρθηκε την Άνοιξη του 1989.
Μαθητές Από την ίδρυσή του φοιτούσαν μαθητές από Λητή, Δρυμό, Μελισσοχώρι, αλλά και
από Κριθιά, Μονόλοφο και Πετρωτό.
Σήμερα το Λύκειο δέχεται μαθητές από το Δήμο Μυγδονίας, δηλαδή από Λητή,
Δρυμό, Μελισσοχώρι, Ανθούπολη και από το Μονόλοφο του Δήμου Καλλιθέας.
Στις τρεις τάξεις του Γυμνασίου το 1964 εγγράφηκαν 119 μαθητές. Την επόμενη
χρονιά 1965 - 1966 στην Α΄ Λυκείου εγγράφηκαν 22 μαθητές.
Σήμερα το σχολείο λειτουργεί με 9 τμήματα, 3 για την κάθε τάξη
και την τελευταία σχολική χρονιά 2008 - 2009 φοιτούσαν 205 μαθητές.