ΔΡΑΣΗ    act!onaid
Το Φεβρουάριο του 2007, μετά από πρόταση των καθηγητών και με τη σύμφωνη γνώμη των μαθητών, το σχολείο μας αποφάσισε τη συμμετοχή του σε δράσεις της Action aid και συγκεκριμένα στα προγράμματα: ΠΟΛΙΤΗΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ και ΑΝΑΔΟΧΗ ΠΑΙΔΙΟΥ.
Θεωρήθηκε πως η συμμετοχή σε δράσεις μιας μη κυβερνητικής οργάνωσης, όπως είναι η Actionaid, που υλοποιεί μακροπρόθεσμα προγράμματα ανάπτυξης και βελτίωσης της ζωής εκατομμυρίων φτωχών ανθρώπων, ταιριάζει στη φυσιογνωμία ενός σχολείου που πέρα από τις γνώσεις και την επιστήμη καλλιεργεί την ευαισθησία και την ανθρωπιά.
Έτσι το ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΜΥΓΔΟΝΙΑΣ έγινε ανάδοχος δυο παιδιών, του Azmat  από το Πακιστάν και της  Tigist Abiyot από την Αιθιοπία. Με τα χρήματα που στέλνονται υποστηρίζονται αυτά τα παιδιά, οι οικογένειές τους και η υπόλοιπη κοινότητα. Στόχος η βελτίωση της ζωής τους συνολικά.
για περισσότερες πληροφορίες: 2109212321,     info.hellas@actionaid.org    και     www.actionaid.gr
Σχολικό Έτος 2006-2007
[actionaid] [Επιτυχόντες 2007]