Και μια άλλη πλευρά των μαθητών του Γενικού Λυκείου Μυγδονίας
Οι μαθητές μας διακρίνονται και για την ποικιλία των ενδιαφερόντων τους. Τα βιβλία και το διάβασμα δεν είναι οι μόνοι τους σύντροφοι στην εφηβεία. Συχνά το μολύβι, τα χρώματα και το χαρτί  ή ο υπολογιστής γίνονται ένα μέσο έκφρασης και δημιουργίας. Εμείς οι καθηγητές νιώθουμε συγκίνηση και χαρά που κάποιοι μαθητές μας είναι δημιουργοί και καλλιτέχνες. Μαθαίνουμε από αυτούς και βιώνουμε την ικανοποίηση πως αυτά τα παιδιά υπήρξαν δικοί μας μαθητές.
Νακούτης Πέτρος
Ζήκου Ελένη